Tahini – pasta na bazie nasion sezamu używana do przygotowywania wielu potraw. W krajach Bliskiego Wschodu tahini robione jest z lekko podprażanych nasion sezamu – podobnie zrobimy my.

  • Sezam
  • Oliwa lub olej o neutralnym smaku

Sezam podprażamy na patelni. Jeżeli mamy mniejszą patelnię, lub dużo sezamu, podzielcie go na części. To prosta, lecz ważna czynność. Jeśli sezam przypalimy, będzie gorzki. Podsmażamy aż nabierze lekko złotego koloru i przekładamy do naczynia – podsmażamy kolejne porcje. Uważajcie, bo sezam będzie bardzo gorący.

tahini 2.jpg

Gdy ziarna sezamu gotowe – przechodzimy do drugiej czynności, blendowanie. Można zrobić to za pomocą ręcznego blendera lub innego robota z taką funkcją. Dokładnie rozdrabniamy ziarenka sezamu, pod wpływem ciepła będą puszczały naturalny olej, przez to masa będzie lepka. By nadać jej rzadszej konsystencji, a ziarna lepiej się zblendowały, dodajemy oliwę z oliwek, lub olej o neutralnym smaku. Na 200g. sezamu dodaję ok. 3 łyżek oliwy. Miksujemy do uzyskania gładkiej masy. Tahini, idealne do przygotowania domowego hummusu gotowe!

tahini

Reklamy