Koniec Starego Roku i początek Nowego to czas, który sprzyja różnego rodzaju podsumowaniom, ale jest również okazją do planów na przyszłość – tę odległą, jak również tę, która jest już w zasięgu wzroku. To także czas życzeń. Pozwólcie więc na małe podsumowanie z mojej strony.

Blog MarcinChef.pl nie ma jeszcze roku, choć pierwsze urodziny już nie długo. Chciałbym jednak podziękować za wspólnie spędzony czas ostatnich miesięcy. Był to czas, kiedy strona się rozwijała, czas – kiedy Was, a wraz z Wami motywacji przybywało. Nie wchodząc zbytnio w matematykę, bo nie o to chodzi, napiszę tylko, że wpisami, które cieszyły się największą popularnością, były:

Pieczona pierś kaczki

Szisz kebab: wołowina na grilla!

Ziemniaki Księżnej – prosty dodatek do wykwintnego obiadu.

Gulasz wołowy po węgiersku

Pizza na cieście francuskim

Miesiącem, w którym najchętniej odwiedzaliście bloga, był grudzień, w którym liczba wyświetleń mocno przekroczyła 3 tysiące. Poza wizytami z Polski, najwięcej odsłon miało miejsce w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Holandii, Irlandii i Belgii. Łącznie osoby z 34 państw szukały na stronie inspiracji, w tym w takich zakątkach świata, jak Arabia Saudyjska, Tajwan, RPA czy Wyspa Man.

Przez ten rok wziąłem udział w dwóch programach telewizyjnych:

Udział w programie EWA GOTUJE

Program KALEJDOSKOP

Miałem okazję poznać, uczyć się i gotować z Ewą Wachowicz, Dominiką Wójciak, Piotrem Ślusarzem i Mateuszem Gesslerem.

Ukazała się drukiem również książka Radość z gotowania, jednak jedynie w prywatnym niedużym nakładzie, więc to jedno z zadań na przyszłość, które może doczeka się realizacji.

Dużą radość przyniosła mi współpraca ze Świeża-Ryba.pl, dzięki czemu mogłem w mojej kuchni korzystać z ryb najlepszej jakości.

Na Nowy Rok jest wiele nowych pomysłów, których część powoli jest w fazie realizacji. O wszystkim będziecie informowani na bieżąco. Chciałbym, by strona się rozwijała, czego sobie sam życzę. Wam zaś składam życzenia radości z gotowania, by czas spędzany w kuchni był powodem i przyczyną relaksu, dobrej zabawy i możliwością wyrażenia siebie. Nie bójmy się gotować! Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

Reklamy